Zdarza się, że przeglądając palety z kolorami farb do włosów nie możemy znaleźć dla siebie idealnego odcienia. W końcu dochodzimy do wniosku, że idealny kolor stanowiłoby połączenie kilku odcieni, ale... no właśnie – jak mieszać ze sobą farby do włosów? Zastanawiasz się, czy można połączyć ze sobą dwa lub więcej różnych odcieni farb do włosów? Czym powinnaś się kierować, aby uzyskać wymarzony kolor? A może problem stanowią dla Ciebie proporcje mieszania farby i oksydantu? Wszystkiego na ten temat dowiesz się w poniższym tekście.
Jak mieszać farby do włosów - oznaczenia farb do włosów
Wybierając farby do włosów, które chcesz ze sobą zmieszać przede wszystkim nie sugeruj się nazwami kolorów na opakowaniu jak np. mrożona czekolada, jasny kasztan czy bursztynowy blond. Fantazyjne nazwy nadane przez producenta mogą przyciągnąć Twoją uwagę, ale czy powiedzą Ci prawdę? To, czego powinnaś szukać na opakowaniu to oznaczeń z numerami lub literami - to właśnie dzięki nim jesteś w stanie przewidzieć efekt końcowy. Pierwsza cyfra numeru farby do włosów, to kolor bazowy lub inaczej poziom farby. Im cyfra ta jest wyższa, tym kolor jest jaśniejszy. Wygląda to w następujący sposób:
1 – czarny
2 – bardzo ciemny brąz
3 – ciemny brąz
4 – brąz
5 – jasny brąz
6 – ciemny blond
7 – blond
8 – jasny blond
9 – bardzo jasny blond
10 – bardzo, bardzo jasny blond
11 i 12 - ekstra jasne blondy - farby rozjaśniające
Następne cyfry po przecinku lub kropce, to refleks/ poświata/ odcień, jaki będzie miał kolor farby. Decydują one o tym, czy kolor będzie ciepły czy zimny. W zależności od producenta numeracja ta może nieznacznie się różnić, jednak najczęściej wygląda w poniższy sposób:
0/ N – odcień neutralny, służy też pogłębieniu lub obniżeniu intensywności refleksu
1/ A – popielaty (niebieski, odcień chłodny)
2/ V – opalizujący (fioletowy, odcień chłodny)
3/ G – złocisty (odcień ciepły)
4/ C – miedziany (odcień ciepły)
5/ B – mahoniowy (odcień ciepły)
6/ R – czerwony (wiśniowy, odcień chłodny)
7/ M – metaliczny (zielony, odcień chłodny)
8/ M - mokka (odcień neutralny)
Prześledź oznaczenia i numerację palet kilku najbardziej znanych producentów profesjonalnych farb do włosów np. farby do włosów Joico, Lisap Escalation, Alfaparf Evolution of the Color, Alter Ego Techno Fruit Color, Paul Mitchell The Color XG czy Yellow Color, a szybko zauważysz te prawidłowości.
Źródło Freepik
Jak mieszać farby do włosów - podstawowe zasady
W pracy z kolorami obowiązują pewne zasady, których warto się trzymać, jeśli nie chcemy skończyć z zielonym lub bliżej nieokreślonym kolorem fryzury. Poznaj najważniejsze z nich:
Nie łącz skrajnych kolorów z palety - mieszanie ze sobą odległych kolorów np. bardzo ciemnego brązu na poziomie 2 z jasnym blondem na poziomie 8 nie ma najmniejszego sensu, gdyż ciemniejsze farby mają mocniejszy pigment, który zdominuje jaśniejszy. Efekt końcowy będzie taki, jak gdybyś w ogóle nie użyła jaśniejszej farby. Najlepiej łączyć ze sobą farby różniące się maksymalnie o 1-2 tony. W ten sposób możesz uzyskać kolory pośrednie np. łącząc 8 z 9 uzyskasz kolor na poziomie 8.5, łącząc 8 z 10 uzyskasz kolor na poziomie 9 itp.
Mieszaj wyłącznie odcienie chłodne z chłodnymi lub ciepłe z ciepłymi - nigdy inaczej. W przeciwnym wypadku jesteś na prostej drodze do uzyskania zielonkawej poświaty na włosach. Ta zasada jest prosta i raczej nie wymaga dłuższego komentarza.
Kolor bazowy/ naturalny - możesz mieszać dowolnie - zarówno z ciepłym lub z zimnym odcieniem. Przykładowo farbę o numerze 8.0 (natura) możesz zmieszać z farbą 8.21 (odcień chłodny) uzyskując jasny fioletowo-popielaty blond. Z powodzeniem możesz połączyć też farbę 8.0 z 8.35 (odcień ciepły) otrzymując jasny złoto-mahoniowy blond. Mieszanie koloru bazowego (tzw. natury) z innym odcieniem jest polecane szczególnie w przypadku, kiedy zależy nam na dokładnym pokryciu siwych włosów.
Nie mieszaj farb dwóch różnych producentów - farby poszczególnych producentów różnią się od siebie formułą i składem. Nie eksperymentuj w tym zakresie, ponieważ dwie różne farby mogą wejść ze sobą w nieprzewidzianą reakcję chemiczną, zmienić swoje właściwości, a uzyskany kolor może być daleki od pożądanego. Nie zaleca się też mieszania farb rozjaśniających ze zwykłymi blondami.
Jak mieszać farby do włosów z utleniaczem?
Do aktywowania każdej farby niezbędna jest woda utleniona. Co ważne, nie może to być woda utleniona z apteki, ale utleniacz specjalnie przeznaczony do farby. Nie wiesz, jaką wodę utlenioną wybrać? Dowiesz się tego z innego artykułu na naszym blogu - Jak dobrać odpowiedni utleniacz do farby do włosów? Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny przepis na to, w jakich proporcjach mieszać farbę i utleniacz, ponieważ wszystko zależy od rodzaju farby czy też zaleceń producenta. Jednak każdy producent farby podaje zalecane proporcje w jakich należy zmieszać farbę z utleniaczem. Taką informacje znajdziesz zwykle na opakowaniu lub w dołączonej do farby instrukcji. Najczęściej spotykane proporcje mieszania, to 1:1, 1:1,5 lub w przypadku farb rozjaśniających 1:2.
- Przykład: Jeśli farba ma 100ml, a stosunek proporcji na opakowaniu wynosi 1:1 oznacza to, że do 100ml farby, dodajemy dokładnie tyle samo wody utlenionej, czyli również 100ml. A co jeśli nie korzystamy jednorazowo z całej tubki farby, lecz dzielimy ją np. na dwa razy? W takim przypadku stosunek proporcji pozostaje niezmieniony, zmniejsza się jedynie objętość mieszanki, gdyż połowa tubki farby to 50ml, a więc należy dodać 50ml utleniacza.
- Przykład 2: Jeśli stosunek proporcji wynosi 1:1,5 lub 1:2 – wtedy do farby dodajemy 1,5 lub 2 razy utleniacza więcej np. do farby o pojemności 100ml dodajemy 150ml utleniacza lub w przypadku farb rozjaśniających do 100ml farby dodajemy 200ml utleniacza.
Przestrzeganie zalecanych przez producenta proporcji jest bardzo ważne, gdyż tylko wtedy mamy gwarancję deklarowanego efektu. Warto też zaopatrzyć się w wagę fryzjerską oraz menzurkę (pojemnik z podziałką ułatwiający przelewanie utleniacza), dzięki którym zawsze precyzyjnie odmierzymy dokładnie taką ilość farby i utleniacza, jaka jest potrzebna.
*
Jesteśmy ciekawi, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie - mieszacie farby czy sięgacie zwykle po jeden kolor? Jak zawsze czekamy na Wasze komentarze!