Farbowanie włosów, czy to w celu ukrycia siwizny czy też zmiany ich naturalnego koloru, to czynność, która była stosowana już w starożytności. Na przestrzeni lat zmieniały się jedynie preparaty do tego wykorzystywane. Początkowo używano mieszanek ziół, soli mineralnych czy też barwników metalicznych. Pierwsza trwała farba do włosów, przypominająca nowoczesne preparaty do farbowania, powstała w 1907 roku. Obecnie w niemal w każdej drogerii znajdziemy farby do włosów. Oczywiście są to produkty o udoskonalonej formule, wzbogacone składnikami pielęgnacyjnymi jak olejki czy ekstrakty roślinne. Do wyboru są zarówno trwałe farby z amoniakiem, jak i farby bez amoniaku, które uchodzą za łagodniejsze dla włosów i skóry głowy. Czy jednak na pewno tak jest?
Po co amoniak w farbach do włosów?
W celu stwierdzenia czy tradycyjne farby z amoniakiem rzeczywiście szkodzą naszej fryzurze bardziej niż farby bez dodatku tego składnika, warto najpierw przyjrzeć się bliżej samemu amoniakowi i temu, jaką rolę pełni on w farbach do włosów. Najprościej mówiąc amoniak jest swojego rodzaju nośnikiem pigmentu, ponieważ dzięki zasadowemu pH rozchyla łuski włosów umożliwiając w ten sposób trwałe związanie barwników farby ze strukturą naszych włosów. W ten właśnie sposób uzyskujemy skuteczne i trwałe pokrycie włosów, także tych siwych, nowym kolorem. Jedną z największych zalet farb z amoniakiem jest niewątpliwie to, że efekty uzyskanej koloryzacji utrzymują się dłużej oraz to, że doskonale radzą sobie z pokryciem siwizny, w przeciwieństwie do farb bezamoniakowych, których skuteczność w tym zakresie nie jest tak oczywista.
Co więc sprawia, że amoniak w farbach mimo swej skuteczności, okrył się nie najlepszą sławą?
Z pewnością przyczynia się do tego jego charakterystyczny, dla niektórych osób wręcz duszący zapach. Przede wszystkim jednak, amoniak należy do substancji toksycznych, a jego wysokie stężenie działa drażniąco na oczy, skórę i drogi oddechowe oraz może powodować uczulenia. Z tego właśnie powodu farby bez amoniaku automatycznie kojarzą się z mniejszą szkodliwością i wydają się być zdrowsze dla włosów. Mało kto jednak zastanawia się, co tak naprawdę znajduje się w farbach do włosów bez amoniaku i jaka inna substancja alkalizująca go zastępuje.
Obraz autorstwa Freepik
Farby do włosów bez amoniaku - co zastępuje amoniak?
Wiesz już, że farbowanie włosów wymaga mocnej ingerencji w strukturę włosa. Może Cię to rozczaruje, ale mechanizm działania w farbach bez dodatku amoniaku jest dokładnie taki sam jak w farbach zawierających amoniak. Po prostu nie ma innej drogi do tego, by trwale pofarbować włosy bez wcześniejszego ich rozpulchnienia i rozchylenia łusek, bo tylko takie działanie pozwala na wprowadzenie i zagnieżdżenie nowego pigmentu.
Co więc umożliwia wniknięcie pigmentu we włosy, jeśli w farbie do włosów nie ma amoniaku?
To sole amonowe, najczęściej monoetylamina - tzw. MEA lub jej pochodne. Sole amonowe jak MEA, działają na zasadzie podobnej do amoniaku. Monoetyloamina także rozchyla łuski, robi to jednak w mniejszym stopniu i w odróżnieniu od amoniaku nie ma nieprzyjemnego zapachu. Warto wiedzieć, że MEA jest substancją płynną, która w przeciwieństwie do amoniaku nie odparowuje po kilkudziesięciu minutach z włosów, a pozostaje na nich nawet do kilku tygodni podrażniając włosy od wewnątrz, co prowadzi do uszkodzeń w postaci kruszenia i rozdwajania się włosów. Ponadto, aby uzyskać ten sam efekt koloryzacji na włosach, MEA potrzebuje nawet 5-cio krotnie wyższego stężenia niż przy użyciu amoniaku. W efekcie, przy długotrwałym stosowaniu farb bez amoniaku włosy są suche i zniszczone od 40 do nawet 85% bardziej w porównaniu do stosowania tradycyjnych farb z amoniakiem, co wykazały badania naukowe.
Która farba do włosów lepsza - z amoniakiem czy bez?
W świetle powyższych informacji wiele z Was zadaje sobie pewnie teraz pytanie - którą farbę do włosów wybrać - z amoniakiem czy bez? Czy można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest zdrowsza dla włosów? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że farby do włosów bez amoniaku, powstały dla osób uczulonych na ten składnik i to właśnie one powinny po nie sięgać. Substancja zastępująca amoniak w farbach bez amoniaku, czyli MEA, jest bezwonna i w ogólnym rozrachunku rzadziej wywołuje reakcje alergiczne, ale jak wykazały badania wcale nie oznacza to, że jest „zdrowsza” dla włosów. Jeśli chodzi o farby z amoniakiem, to warto z kolei wspomnieć, że amoniak jest najbardziej toksyczny w czystej postaci, natomiast w farbach do włosów występuje w ograniczonym stężeniu, które nie powoduje poważnych efektów drażniących właśnie z wyjątkiem osób, które są na niego uczulone. I w końcu niezależnie od tego czy farba do włosów zawiera amoniakiem czy też MEA - we włosie pod jej wpływem zawsze zachodzi reakcja chemiczna, na drodze której uzyskujemy zamierzony efekt.
Podsumowując, naszym zdaniem zarówno farby do włosów z amoniakiem nie są tak szkodliwe, jak i farby bez amoniaku nie są tak zdrowe, jak próbuje się to obecnie przedstawiać. Poniżej znajdziecie kilku naszych ulubieńców zarówno w kategorii farb z amoniakiem, jaki i bez amoniaku. Pamiętajcie, że wybór należy zawsze wyłącznie do Was.
Polecane farby do włosów z amoniakiem
Farba do włosów Joico Vero K-Pak Color 74ml
Farby do włosów Joico, to wybór wielu fryzjerów. Linia farb Joico Vero K-Pak Color, podobnie jak pozostałe farby tego amerykańskiego producenta, wyróżniają się zawartością keratyny identycznej jak ta występująca naturalnie w naszych włosach. Dzięki temu farbowanie włosów z użyciem produktów Joico, to zabieg hybrydowy, który łączy w sobie zarówno koloryzację z jednoczesną odbudową i ochroną włosów. Ponadto zawartość amoniaku obniżona jest tu do minimum (maks. 2%). Po koloryzacji farbami Joico K-Pak Color Vero włosy są odżywione i zregenerowane, wyglądają lśniąco i zdrowo.
Farba do włosów odbudowująca Lisap Escalation with Lisaplex 100ml
Farby do włosów Lisap Escalation with Lisaplex cieszą się dużą popularnością zarówno wśród fryzjerów, jak i osób farbujących włosy samodzielnie w domu. To co je wyróżnia, to na pewno Lisaplex Complex, czyli specjalny kompleks gwarantujący ochronę i odbudowę włosów podczas koloryzacji. Na uwagę zasługuje również fakt, że posiadają one niskie stężenie amoniaku, a jednocześnie pozostają w 100% skuteczne, jeśli chodzi o pokrycie siwych włosów.
Farba do włosów Alfaparf Evolution of the Color 60ml
Kolejna polecaną linią farb do trwałej koloryzacji są farby do włosów Alfaparf Evolution of the Color. Ich receptura została wzbogacona o ekskluzywną trójwymiarową technologię Cube 3D Tech, która między innymi umożliwia trwałe i skuteczne pokrycie włosów kolorem przy minimalnym otwarciu łusek, co redukuje uszkodzenia czyniąc zabieg farbowania mniej inwazyjnym. Dodatkowo obecny w tych farbach kwas hialuronowy dba o zachowanie właściwego poziomu nawilżenia we włosach. Więcej o farbach Alfaparf Evolution of the Color, a dokładnie o jednej z nich - super rozjaśniającej farbie Alfaparf 11.11, która jest absolutnym hitem wśród farb do włosów blond przeczytasz tutaj.
Polecane farby do włosów bez amoniaku
Farba do włosów bez amoniaku Be Hair Be Color Caviar, Keratin & Collagen 12 Minute 100ml
Profesjonalna, trwała farba do włosów bez amoniaku Be Hair Be Color Caviar, Keratin & Collagen 12 Minute, to polecana propozycja od włoskiego producenta. Jej receptura opiera się na połączeniu trzech składników aktywnych - kawioru, keratyny i kolagenu, które doskonale regenerują strukturę włosów. Farba pozbawiona jest nie tylko amoniaku, ale też PPD czyli chemicznego barwnika, który u osób z wrażliwą skórą głowy może wywoływać reakcje uczuleniowe. Do niewątpliwych plusów farb Be Hair Be Color należy również szybki czas działania - wystarczy zaledwie 12 minut, aby produkt uwolnił swoje intensywne właściwości kryjące i rozświetlające.
Farba półtrwała w płynie bez amoniaku Joico Lumishine Liquid 60ml
Joico Lumishine Liquid, to niezwykle delikatna koloryzacja. Gwarantuje zdrowie włosów i piękny wygląd fryzury, a to wszystko za sprawą ArgiPlex Technology, czyli technologii z argininą, która jest kluczowym dla zdrowia włosów aminokwasem. Ponadto arginina pełni tu rolę substancji alkalizującej, czyli otwiera łuski i transportuje pigment, a jednocześnie uzupełnia niedobory argininy. Dzięki temu włosy po każdej koloryzacji z użyciem farb bez amoniaku w płynie Joico Lumishine Liquid są odbudowane, gładkie i niesamowicie błyszczące.
Krem bez amoniaku do koloryzacji ton w ton Matrix Color Sync
Krem koloryzujący Matrix Color Sync, to znana pozycja wśród farb bez amoniaku. Jej formuła udoskonalona została o technologię Pre-Bonded, która wraz z tauryną i polimerami kationowymi chroni włosy podczas farbowania. Kremy koloryzujące bez amoniaku Matrix Color Sync, to obszerna paleta odcieni, które zapewniają jednolity kolor. Doskonale sprawdzają się do delikatnego tonowania i niwelowania niepożądanych odcieni po rozjaśnianiu.
Jesteśmy ciekawi, jakie są Wasze doświadczenia w kwestii farbowania włosów farbami z amoniakiem i bez. Koniecznie podzielcie się swoim zdaniem w komentarzu!