ładowanie strony
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów

Największe błędy przy farbowaniu włosów - dlaczego kolor nie wyszedł jaki chciałam?

0
Największe błędy przy farbowaniu włosów - dlaczego kolor nie wyszedł jaki chciałam?

Decydując się na zabieg koloryzacji w domu zdarza się, że efekt końcowy jest zupełnie inny od oczekiwanego. Jesteśmy rozczarowani i niezadowoleni. Odcień nie jest taki, jakiego oczekiwaliśmy, a włosy są zniszczone. Dlaczego tak się dzieje? Wiele z nas zastanawia się, jaki popełniliśmy błąd. Postanowiłam opisać najczęściej popełniane błędy, aby każdy zabieg koloryzacji był świadomym wyborem.

Zły wybór toneru

Zacznijmy od wyboru niewłaściwego toneru, który jest jednym z najczęściej popełnianych błędów, gdy chcemy tonować włosy. Zdarza się, że nie przeczytamy dokładnie opisu i wybierzemy toner, który nie jest przeznaczony do naszych włosów. Mając ciemniejszy kolor, zdarza nam się kupić toner przeznaczony do bardzo rozjaśnionych włosów. Nałożenie nieodpowiedniego toneru może skończyć się tym, że zamiast stonować, przyciemnimy je lub w ogóle nie zauważymy efektu.

Nieznajomość oznaczeń farb

Wybierając kolor farby do włosów często nie czytamy oznaczeń znajdujących się na opakowaniu czy też w opisie na stronie internetowej. Sugerujemy się jedynie zdjęciem. Stąd też gorąca prośba - przed zakupem farby dokładnie zapoznajmy się z oznakowaniem.

Poniżej mała podpowiedź:

  • N = neutral/natura
  • A = ash/popiel
  • V = violet/fiolet
  • P = pearl/perła
  • M = mocha/mokka
  • G = gold/złoty
  • C = copper/miedziany
  • R = red/czerwony
  • B = beige/beżowy

Farbowanie zniszczonych włosów  

Niestety, zdarza nam się farbować bardzo zniszczone włosy. Przed farbowaniem warto najpierw zadbać o kondycję pasm. Przede wszystkim podciąć zniszczone końcówki, które mają otwarte łuski przez co zanieczyszczenia docierają do całych włosów. Warto zadbać również o odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosów. Jednymi z najlepszych kosmetyków do włosów dostępnych na rynku są kosmetyki Joico. Do odbudowy zniszczonych włosów polecamy kultową, złotą linię JOICO K-Pak lub też linię Joico Defy Damage. Formuły produktów Joico wyposażone są w szereg nowoczesnych i zaawansowanych technologii m.in Smart Release, czyli jedyny w swoim rodzaju system dostarczania liposomów do całej struktury włosów, który zapewnia stałe, stopniowe uwalnianie aktywnych składników - olejku z owocu dzikiej róży, argininy i keratyny – i to nie nie tylko podczas zabiegu, ale też na długo po jego zakończeniu. Efektem są silne, błyszczące, zdrowe i odporne na zniszczenia włosy.

Brak próby uczuleniowej

Często zdarza się, że przed właściwą koloryzacją zapominamy wykonać próbę uczuleniową. Jest to poważny błąd, który może narazić nas na przykre dolegliwości. Próbę uczuleniową najlepiej przeprowadzić 48h przed planowaną koloryzacją. Jest to ważne ze względu na fakt, że farba może wywołać reakcję alergiczną. Przeprowadzenie próby uczuleniowej nie zabierze nam dużo czasu. Próbę uczuleniową najlepiej wykonać za uchem, poniżej linii włosów, w zgięciu łokcia lub na szyi. Należy wymieszać ze sobą małą ilość farby i oksydantu. Mieszankę należy nałożyć na mały fragment skóry za pomocą pędzelka lub rękawiczki i odczekać ok. 10 minut. Objawy alergii takie jak podrażnienie skóry, wysypka, opuchlizna  twarzy i oczu, problemy z oddychaniem powinny pojawić się natychmiastowo. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy szybko zmyć produkt ze skóry. Jeśli żaden z wyżej wymienionych objawów nie pojawi się - możesz spokojnie przejść do wykonywania zabiegu koloryzacji.

Niedokładne rozrobienie mieszanki lub zastosowanie złych proporcji

Farbę przed nałożeniem na włosy należy dobrze wymieszać z oksydantem (utleniaczem). Mieszanka musi mieć gładką konsystencję i nie może posiadać grudek. Bardzo ważne jest też, aby krem koloryzujący wraz z utleniaczem zostały połączone w odpowiednich proporcjach. Ilość kremu i utleniacza  nie może być dodawana na oko. Powinny zostać dokładnie odmierzone, najlepiej przy pomocy miarki. Mieszanka musi mieć jednolity kolor i odpowiednią konsystencję, tylko wtedy uzyskamy odpowiedni kolor. Mieszankę należy rozmieszać w plastikowej lub szklanej miseczce, nigdy nie w metalowej, ponieważ zajdzie reakcja chemiczna.

Zbyt wczesne przygotowanie mieszanki

Poważnym błędem, którego należy unikać jest zbyt wczesne przygotowanie mieszanki do koloryzacji włosów. Zanim zmieszasz farbę z oksydantem, podziel włosy na partie. Farba ulega utlenieniu, co może wpłynąć na końcowy efekt koloryzacji. Jeśli zamierzasz najpierw pofarbować odrosty, mieszankę musisz przygotować dwukrotnie - pierwszy raz na odrosty, a dopiero potem na resztę włosów.

Niewłaściwe nałożenie farby na włosy

Prawdopodobnie słyszeliście stwierdzenie, że najwięcej ciepła ucieka od głowy. Z tego powodu farbę najpierw nakładamy na tył głowy, następnie na skronie, a dopiero na samym końcu na czubek głowy, który jest najcieplejszy. Jeśli masz odrosty zdecydowanie ciemniejsze od reszty włosów, a chcesz pofarbować całe włosy, zacznij od odrostów. Jeśli z kolei zamierzasz odświeżyć kolor lub pofarbować odcieniem zbliżonym, nie nakładaj farby po całej długości włosów. Wystarczy, że na ok. 5 minut przed końcem koloryzacji rozprowadzisz farbę grzebieniem po całej długości. Kolor zostanie odświeżony, a końcówki nie ulegną zniszczeniu.

Nakładanie zbyt dużej ilości mieszanki na włosy

Czasami wydaje nam się, że jeśli nałożymy więcej farby na włosy, to uzyskamy lepszy kolor. Nie jest to prawdą. Zbyt duża ilość farby wcale nie sprawi, że kolor będzie lepszy. Zużyjemy tylko niepotrzebnie farbę, która prawdopodobnie spłynie z włosów, a dodatkowo może niepotrzebnie zabrudzić nam skórę czy ubranie. Farba musi zawsze być przygotowana w odpowiednich proporcjach zalecanych w ulotce przez producenta oraz rozprowadzona równomiernie.

Nałożenie dużo jaśniejszej farby na ciemne włosy

Podstawowa zasada - farby farbą nie rozjaśnisz. Jeśli nałożysz farbę o jasnym odcieniu na ciemne włosy, nie uzyskasz efektu. Oczywiście możesz użyć farby rozjaśniającej, ale efekt może nie być zadowalający. Mogą pojawić się przebarwienia, włosy nie będą jasne. Jeśli masz ciemne włosy, a zależy Ci na jasnych, musisz je wcześniej rozjaśnić lub wykonać zabieg dekoloryzacji. O tym, jak prawidłowo rozjaśnić włosy pisaliśmy tutaj.

Zły dobór oksydantu

Wybór odpowiedniego oksydantu jest niezwykle ważny. To właśnie od niego zależy czy delikatnie przyciemnimy czy rozjaśnimy włosy oraz czy zmiana będzie bardziej lub mniej widoczna. Właściwe stężenie oksydantu decyduje również o tym, czy siwe włosy zostaną pokryte. Informacje o tym, jak dobrać odpowiedni utleniacz do farby do włosów znajdziesz tutaj. 

Nieprzestrzeganie zaleconego czasu koloryzacji

Przestrzeganie zaleconego przez producenta czasu koloryzacji jest bardzo ważne. Pozostawienie farby na włosach zbyt krótko może spowodować, że produkt nie pokryje wszystkich włosów lub kolor nie będzie jednolity i szybciej się wypłucze. Z kolei zbyt długi czas trzymania farby na włosach może niepotrzebnie doprowadzić do ich zniszczenia. Warto pamiętać też o tym, że farbę powinnyśmy rozprowadzić w ciągu 10-15 minut, a czas koloryzacji liczymy po zakończeniu rozprowadzania farby.

Dodatkowo, po wykonaniu koloryzacji zawsze warto używać produktów zakwaszających. Domykają one rozchylone w trakcie koloryzacji łuski włosów sprawiając, że włosy będą gładkie, a kolor dłużej będzie się utrzymywał. Polecam szczególnie serię włoskich produktów Lisap Color Care.

 *

Jeśli planujesz farbować włosy, to koniecznie sprawdź bogatą ofertę farb na naszej stronie. Jesteśmy przekonani, że na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie. Szczególnie polecam farby JOICO Lumishine oraz Lisap Escalation with Lisaplex Complex.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 604-221-551

Email: kontakt@ladysi.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium